МВР - най-големият нарушител на пътя?
По проблема с поставянето на защитно фолио пред регистрационния номер на автомобилите е изписано много. Вече е честа практика мутри и регионални "рацери" да поставят подобен елемент на автомобилите си, за да нямат възможност камерите, следящи за нарушения на пътя, да заснемат регистрационния номер на колата. Типично по нашенски намерихме цаката и на това нововъведение. И докато законотворците измислят вариант за наказание на лицата, използващи подобен подход, вече си е ежедневие да срещнеш такъв автомобил. И аз така първоначално не обърнах особено внимание на Mercedes, паркиран в столичния квартал Надежда 3, с доста дебело "защитно покритие" на номера. Нищо ново - поредният, възползвал се от вратичка в закона БГ тарикат. Преминавайки покрай него, обаче, забелязвам, че автомобилът се управлява от служител на МВР, поставил картата си на предното стъкло. Поразпитах в квартала и на въпроса ми дали наистина този човек е полицай , който си позволява това, ми бе отговорено: "Ами да, младо момче е, живее му се...".
Някак ми е непонятно как човек, съблюдаващ спазването на законите в страната, ще си позволи толкова грубото им погазване. Честата практика в България да не се санкционират "колеги" от МВР, МО и съдебната система, легитимирайки се със съответната карта, най-вероятно е уникална за ЕС. Докато в бели държави глобяват на пътя дори висши ръководители на вътрешните министерства, у нас подобно чудо няма. Дори си е за похвала как си нарушил правилата на пътя, спрели са те катаджии, ти си показал служебната си карта и са те пуснали. Това у нас е демонстрация на някакъв криворазбран обществен престиж. В нормалните страни (при които вече сме и ние) това може да събуди само насмешка и не вярвам да е честа практика. Сега с този полицай съм убеден, че ще е същото - никой няма да обърне внимание на подобен случай, може би определяйки го за маловажен. А всъщност той е доста показателен за отношението на част от хората в МВР към правилата, за чието спазване отговарят. В един момент няма да се учудя, ако точно те се окажат и най-големите нарушители, именно заради усещането за безнаказаност, породено от ориенталските ни нрави.

The МВР - най-големият нарушител на пътя? by Ivo Mirchev, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 Bulgaria License.